Leading hairdressers named
Leading hairdressers named as Hair Expo Australia
announces the finalists
of the 2018 Hair Expo
Awards
Hair Expo Australia has announced the
2018 finalists for the Hair Expo Awards, Australia and New
Zealand’s highest honours in hairdressing. Entrants to the
awards came together with prominent industry professionals
and media for a cocktail function at Pier 2/3 in Sydney’s
Dawes Point to hear 112 finalists announced across 18
categories.
“The calibre of work that we’ve seen in the awards this year is exceptional and really highlights how relevant and important the Hair Expo Awards are to the industry”, said Cory Watson, Event Director for Hair Expo Australia. “We are so thrilled to celebrate our finalists tonight and wish them the very best of luck for the awards gala”.
In 2018, there were notable increases in entries across categories like WA-NT Hairdresser of the Year (54.5 per cent), SA-Tas Hairdresser of the Year (40 per cent), and New Zealand Hairdresser of the Year (37.5 per cent). The finalists of the awards’ highest honour, the Australian Hairdresser of the Year, are:
• Frank Apostolopoulos,
BIBA Gertrude Street
• Joey Scandizzo, Joey Scandizzo
Salon
• Uros Mikic, Kinky Curly Straight
• Kobi
Bokshish, Intershape Hairstylists
• Dee Parker Attwood,
Wieselmann Salon
• Jason Fassbender, Parlour Hair
Unley
A full list of finalists across all categories
can be seen from page 2
Entries across 14 creative
categories and four business categories were judged by a
truly global panel of 10 international and 10 local judges,
representing a selection of the world’s best hair
professionals. Three additional business judges from outside
of the hair industry were also brought on board to lend
their expertise in assessing business category submissions
in the preliminary judging round.
The judging panel in
2018 includes:
International
judges
• Tabatha
Coffey
• Angelo
Seminara
• Edward
Darley
• Mark
Hayes
• Peter
Gray
• Sally
Brooks
• Jamie
Brooks
• Nick
Irwin
• Laura
Castelli
• Mark
Leeson
Local
Judges
• Sharon
Blain
• Benni Tognini
• Faye Murray
• Frank
Apostolopoulos
• Sara Allsop
• Jayne
Wild
• Sandy Chong
• Joey Scandizzo
• Sarah
Laidlaw
• Caterina Di Biase Additional business
judges
• Dr Anh Nguyen, renowned Cosmetic &
Plastic Surgeon. 2017 Telstra Western Australian
Entrepreneur Award, Telstra Business Women’s
Awards
• Thomas Plunkett, Customer Experience Lounge
Host Manager, Qantas
• Enza Ferraro,
National Head Trainer, ANZ Bank
Also new to the judging process this year, Australian business coach Julie Piantadosi was appointed as Head Judge and Awards Ambassador and was on-hand to guide entrants through the awards entry process and assist the panel with the judging process.
“What an amazing experience it’s been working with our stellar judges from around the globe! I’m absolutely blown away by the incredible talent from the entrants this year. Big congratulations to all the finalists – I am super excited for the second round of judging! These awards really do celebrate and showcase the best of the best in our industry”, said Julie.
The prestigious awards, the longest-standing in Australia and now in their 33rd year, elevate those in the hair industry by recognising and celebrating excellence in creative vision, advanced technical skill, and business acumen – the complete picture of what exceptional hairdressing is.
The winners
of the 2018 Hair Expo Awards will be announced at a lavish
gala ceremony on Monday 11 June at Hair Expo Australia’s
2018 edition in Melbourne. The gala night is considered the
pinnacle event of Hair Expo’s three days of trend
showcases, world-class education and hair show performances,
which have led to it coined as “The Festival of
Hair”.
ENDS
2018 HAIR EXPO
AWARDS FINALISTS
CREATIVE
CATEGORIES
AUSTRALIAN HAIRDRESSER OF THE
YEAR 2018
• Frank Apostolopoulos, BIBA
Gertrude Street – Fitzroy, VIC
• Joey Scandizzo, Joey
Scandizzo Salon – South Yarra, VIC
• Uros Mikic,
Kinky Curly Straight – Adelaide, SA
• Kobi Bokshish,
Intershape Hairstylists – Bondi Junction, NSW
• Dee
Parker Attwood, Wieselmann Salon – South Yarra, VIC
• Jason Fassbender, Parlour Hair Unley – Adelaide,
SA
NEW ZEALAND HAIRDRESSER OF THE YEAR
2018
• Sara Allsop, dharma – Auckland, New
Zealand
• Danny Pato, D&M Hair Design – Auckland, New
Zealand
• Kylie Hayes, Moha Hairdressing – Dunedin,
New Zealand
• Ann Marie Young, Jingles Hair Design –
Hamilton, New Zealand
• Michael Beel, Buoy Salon & Spa
– Wellington, New Zealand
• Natasha King, Fred's
Hair – Invercargill, New Zealand
COLOUR
TECHNICIAN OF THE YEAR 2018
• Stevie Corthine,
Stevie English Hair – Glebe, NSW
• Sanja Scher, rokk
ebony – Melbourne, VIC
• Adrian Rotolo, Ibiza Hair
– Albert Park, VIC
• Kristie Kesic, Stelios Papas
Toowong – Toowong, QLD
• Angela Pastore, Colour
Cosmetica Studio and Academy – Adelaide, SA
• Travis
Bandiera, Royals Hair – Sydney, NSW
MEN’S
HAIRDRESSER / BARBER OF THE YEAR 2018
• Hermiz
Daniel, Joey Scandizzo Salon – South Yarra,
VIC
• Uros Mikic, Kinky Curly Straight – Adelaide,
SA
• Jules Tognini, Togninis – Fortitude Valley,
QLD
• Gregson Gastar, BG's Lounge – Adelaide,
SA
• Tori Gill, Kings Domain Barbershop – South
Yarra, VIC
• Josh Mihan, The Bearded Man – Prahran,
VIC
• Yuki Kano, TONI&GUY Australia – Sydney,
NSW
• Kawada Lambert, Tao of Hair – Perth,
WA
• Dmitri Papas, Papas + Pace - Advanced Hairdressing
– Brisbane, QLD
• Joe Ribera, Visare Hair Studio –
Haberfield, NSW
NEW CREATIVE FORCE
2018
• Cyrielle Viardot, BIBA St Kilda – St
Kilda, VIC
• Tristan Waite-Ballinger, BIBA Gertrude
Street – Fitzroy, VIC
• Ben Russell, BIBA Gertrude
Street – Fitzroy, VIC
• Hannah McLaren, D&M Hair
Design – Auckland, New Zealand
• Yuki Kano, TONI&GUY
Australia – Sydney, NSW
• Joe Habbaki, TONI&GUY
Armadale – Armadale, VIC
• Travis Bandiera, Royals
Hair – Sydney, NSW
• Kiri Roberts, Mane Salon –
Wellington, New Zealand
• Nikki Porter, Rubi Hair
Malvern – Malvern, VIC
• Morgan Richards, TONI&GUY
North Sydney – North Sydney, NSW
APPRENTICE /
STUDENT OF THE YEAR 2018
• Lani Caslake, Catal
Hair Concepts – Mitcham, VIC
• Nathan Smith, Parlour
Adelaide – Adelaide, SA
• Nicholas Tragos, Colour
Cosmetica – Adelaide, SA
• Julia Demarte, Joey
Scandizzo Salon – South Yarra, VIC
• Ingrid Wolff,
Blow It's a Hair Thing – Adelaide, SA
• Maddison
Power, Ella&Jade – Calamvale, QLD
SALON TEAM OF
THE YEAR 2018
• TONI&GUY Artistic Team
• UVA SALON – Prahran, VIC
• Tsiknaris Hair –
New Farm, QLD
• French Revolver Studio – Auckland,
New Zealand
• D&M Hair Design – Auckland, New
Zealand
• Ella&Jade – Calamvale, QLD
• Tao of
Hair – Perth, WA
• Blow It's a Hair Thing –
Adelaide, SA
SESSION STYLIST OF THE YEAR
2018
• Koh Sataporn
Tanyawanichapong
• Sarah
Laidlaw
• Richard Kavanagh
• Philip
Barwick
BEST SALON DESIGN
2018
• Parlour Adelaide – Adelaide,
SA
• RAZORSMITHS – Collingwood, VIC
• Cataldo's
Salon – Canberra, ACT
• Rixon Hair – Brisbane,
QLD
• George & Ivy – East Freemantle,
WA
• Circles on Fitzgerald – Perth,
WA
• DavidLee Hairdressing – Woodvale, WA
• Ado
Hair – Tauranga, New Zealand
• Blondie Hair +
Cosmetica – Geelong, VIC
• Jakadjari Hair Australia
– Hobart, TAS
CREATIVE STATE
CATEGORIES
NSW-ACT
HAIRDRESSER OF THE YEAR
2018
• Nathan Cherrington, TONI&GUY Concord
– NSW
• Katy Reeve, TONI&GUY Paddington – NSW
• James Calabria, Franco of Canberra – ACT
• Adam Ciaccia, Axis Hairdressing – Braddon, ACT
• Nicole Kae, Nicole Kae Freelance – Newtown,
NSW
• Zoe Wilde, Zoe Wilde Artistry – Albury,
NSW
SA-TAS HAIRDRESSER OF THE YEAR
2018
• Johnny Georgiou, Colour Cosmetica –
Adelaide, SA
• Tony Mckenzie, Parlour Hair Unley – SA
• Sam James, Orbe North Adelaide – SA
• Tracy
Doak, De Stijl – Hobart, TAS
VICTORIAN
HAIRDRESSER OF THE YEAR 2018
• Sanja Scher,
rokk ebony – Melbourne
• Chung-Yang Su, rokk ebony
– Melbourne
• Michael Piastrino, Ibiza Hair –
Albert Park
• Andrea De Deugd, Jacou Hair –
Elsternwick
• Joe Habbaki, TONI&GUY Armadale
• Hermiz Daniel, Joey Scandizzo Salon – South
Yarra
WA-NT HAIRDRESSER OF THE YEAR
2018
• Judith McEwen, TONI&GUY Perth Central
– WA
• Jo Banks, HairArt – Ellenbrook, WA
• Anita Sutton-Galloway, Djurra Lifestyle Salon and
Spa – Freemantle, WA
• Pauline McCabe, Rock Paper
Scissors Hair Studio – Freemantle,
WA
• Charlie Crothers, The Nest Hair Boutique –
Attadale, WA
• Terrina Brown, Zedz – Palmyra,
WA
• Anmar Sahar, Element Aveda Lifestyle – Subiaco,
WA
• Asuka Aoki, Tao of Hair – Perth,
WA
• Hayley Keep, Earth Wind Fire Hair – Canning
Vale, WA
QUEENSLAND HAIRDRESSER OF THE YEAR
2018
• Elle Schoemaker, Stelios Papas Toowong
• Brodie Lee Stubbins, ROKSTAR – West
End
• William Webb, Ella&Jade – Calamvale
BUSINESS CATEGORIES
EDUCATION BUSINESS OF THE YEAR
2018
• TONI&GUY Education
Australia
• BIBA Academy
• Sharon Blain
Education
• DCI Education
EDUCATOR OF THE
YEAR 2018
• Caterina Di Biase
• Katy
Reeve
• Dario Cotroneo
• Jules
Tognini
• Kylie Dwyer
INDUSTRY BUSINESS
PERFORMANCE OF THE YEAR
2018
• O&M
• Excellent Edges
• Mocha
Publishing
SALON BUSINESS OF THE YEAR 2018
• Edwards and Co – Sydney, NSW
• The
Fox & The Hair – Wollongong, NSW
• Salon Kiin –
Penrith, NSW
• Tyler Reid Hair – Canning Vale,
WA
• Royals Hair – Sydney, NSW
• Circles of
Subiaco – Perth,
WA